top of page
0001001_monitory-i-notatniki-brajlowskie

BRAJLOWSKIE MONITORY, NOTATNIKI, KLAWIATURY.

Alfabet Braille’a jest powszechnie stosowany przez osoby niewidome na całym świecie. Pierwotna technika pisania brajlem polegała na korzystaniu z tabliczek brajlowskich, w których umieszczano arkusz papieru odpowiedniej grubości, wytrzymały i jednocześnie plastyczny. Do wprowadzania brajlowskich znaków używano specjalnego dłutka. Ten sposób pisania stosuje się oczywiście do dziś, jest on jednak mozolny i czasochłonny. Rozwój technologii ułatwił i usprawnił pisanie, dostarczył także nowoczesne narzędzia do czytania brajlem. Dzięki brajlowskim monitorom, notatnikom, drukarkom i maszynom do pisania, osoby niewidome mogą pisać w sposób dużo bardziej efektywny. Warto mieć na uwadze, że czytanie tekstów brajlem jest niezwykle ważne dla właściwego rozumienia treści, rozwijania wyobraźni, kształtowania języka i wzbogacania słownictwa oraz pobudzania kreatywności. Korzystanie wyłącznie z czytania lektorskiego powoduje symptomy charakterystyczne dla wtórnego analfabetyzmu - trudności w pisaniu i wyrażaniu myśli. Ich konsekwencją są gorsze wyniki w nauce u dzieci i gorsze efekty pracy u dorosłych.

Dla niewidomych: Nasze usługi
0004166_bigblue-visionboard-bezprzewodow

KLAWIATURY POWIĘKSZONE

Klawiatura stanowi niezbędne narzędzie do pracy z komputerem. To klawiatura steruje poleceniami systemu operacyjnego i aplikacji, to przy pomocy klawiatury pisane są teksty. Osoby słabowidzące korzystające z oprogramowania powiększającego zawartość ekranu komputera mogą także odczuwać potrzebę korzystania z klawiatury, której klawisze są większe niż w tradycyjnych klawiaturach, większe są też znajdujące się na nich litery, cyfry i znaki. Są to właśnie tzw. klawiatury powiększone. Klawisze niektórych spośród klawiatur powiększonych zostały ponadto wyposażona w duże, białe lub żółte klawisze z wyraźnym, kontrastującym, czarnym lub szarym nadrukiem.

Dla niewidomych: Nasze usługi
0001905_elbraille-notatnik-brajlowski-z-

NOTATNIKI BRAJLOWSKIE

Notatniki brajlowskie są dla osób niewidomych tym, czym dla widzących smartfony i tablety – urządzeniami, będącymi w istocie  niewielkimi komputerami. Notatniki brajlowskie umożliwiają m. in. sporządzanie, odczytywanie czy też odsłuchiwanie osobistych notatek, zaś ich rozbudowane funkcje komunikacyjne udostępniają szybki transfer danych z komputera do notatnika i odwrotnie, za pośrednictwem łącza USB lub bluetooth, co umożliwia sprawną i szybką wymianę dokumentów np. między uczniem i nauczycielem. Notatniki umożliwiają korzystanie z internetu, posiadają terminarz, kalkulator, obsługują pliki audio, mogą służyć jako dyktafon czy magnetofon.

Dla niewidomych: Nasze usługi
bottom of page